13 sty 2014

Historia prasy: Harper's Bazaar

Wybór drugiego magazyny do cyklu "Historia prasy" był trudną decyzją. Ostatecznie postawiłam na gazetę, która na polskim rynku funkcjonuje zaledwie kilkanaście miesięcy, natomiast jej amerykański oddział-matka liczy sobie już 147 lat! Mowa oczywiście o Harper's Bazaar. Od początku XX wieku należy do Wydawnictwa Hearst (podlegają mu m.in. ELLE, Cosmopolitan, Marie Claire). Dzisiaj publikowany w 29 językach.

| 1867 - pierwsza okładka Harper's Bazaar | 1871 - ręcznie malowana kompozycja najmodniejszych parasolek | 1877 - okładka |

W 1867 roku (tym samym wyprzedzając Vogue'a o 25 lat!) ukazał się pierwszy numer, wtedy jeszcze, tygodnika Harper's Bazaar. Redaktor naczelną została Mary Louise Booth, a funkcję tę pełniła aż do śmierci. Co ciekawe, poza zacięciem dziennikarskim, spełniała się jako pisarka i była wyborowym tłumaczem angielsko-francuskim. W trakcie wojny secesyjnej zajmowała się przekładem dzieł wybitnych francuskich twórców głoszących idee zjednoczeniowe. Dwa lata po jej zakończeniu została szefową najstarszego magazynu o modzie na świecie.

Intrygujące, że w czasach zdominowania przemysłu modowego przez Paryż takie czasopismo powstało akurat w Ameryce. Nowy Jork musiał czekać aż do lat 40. kolejnego wieku by zostać uznanym za jedną ze stolic mody, a krokiem milowym w tym procesie było powolne wspinanie się Harper's Bazaar na listę najlepszych magazynów na świecie. Wczesne wydania, obok mody, skupiały się też na innych kobiecych sferach życia takich, jak ogrodnictwo, szycie czy etykieta (podobnie jak w przypadku Vogue'a). 

Jednym z najważniejszych okresów działalności czasopisma były lata 30. i piastowanie stanowiska redaktor naczelnej przez Carmel Snow. W 1933 roku zrealizowała z węgierskim fotografem Martinem Munkácsim pierwszą sesję zdjęciową w plenerze - na plaży (notabene Martin jest też autorem pierwszych rozebranych sesji dla amerykańskiego magazynu). Wyjście poza studio fotograficzne było rewolucją w świecie mody, ponieważ wcześniejsze edytoriale zawsze realizowano w sztywnej formie z modelkami przypominającymi manekiny. Ostatnia sesja zdjęciowa Snow i Munkácsima dla Harper's Bazaar ukazała się w 1962 – rok przed śmiercią fotografa. Została zrealizowana, podobnie jak pierwsza, na plaży.

Pierwsze i ostatnie zdjęcia Martina Munkácsima dla Harper's Bazaar (1933 i 1962)

Snow wpuściła do gazety powiew świeżości przysparzając sobie tym samym zarówno rzeszę wielbicieli, jak i krytyków. Mało jadła, praktycznie nie spała i wykorzystywała każdą chwilę by rozwijać swoje "dziecko". Miała ogromny talent do dobierania współpracowników i odkrywania talentów, a Alexey Brodovitch był jednym z nich. Ten fotograf i grafik pochodzenia rosyjskiego spędził w HP ponad 20 lat życia na stanowisku dyrektora artystycznego. Był mistrzem w łączeniu elegancji z ekstrawagancją, nie bał się pustych przestrzeni na kartkach, uwielbiał biel i czerń. Dzisiaj mało kto poświęca tekstom i fotografiom tyle uwagi. Wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcia.

Zdecydowanie najgłośniejszym i najbardziej kolorowym odkryciem Carmel Snow była Diana Vreeland (pojawiła się już w pierwszej części cyklu "Historia prasy"). W latach 1936-62, jako redaktor mody, prowadziła kultową kolumnę "Why Don't You?", w której próbowała "rozkręcić" znudzone życiem gospodynie dziwacznymi sugestiami i pomysłami.

| Styl Alexey'a Brodovitch'a |
| Świąteczna kolumna "Why don't you?" z 1936 roku, w której Diana pyta "Why don't you buy your wrapping paper at the Japan Paper Company?", "Why don't you go to Dazians prop shop for your table decorations?" |

Harper's Bazaar jest potęgą, którą wynieśli na szczyty charyzmatyczni współtwórcy. To też godny przeciwnik Vogue'a, choć nie można zaprzeczyć, że ten drugi jest zdecydowanie bardziej kultowy. Dlaczego? Ponieważ wszedł w obieg do kultury masowej. To Vogue jest częściej wspominany w filmach i książkach (sztandarowy przykład, czyli "Diabeł ubiera się u Prady"), a postać Anny Wintour obrosła w mity i legendy, podczas gdy mało kto byłby w stanie wymienić kilka nazwisko z redakcji HP. Anna okazała się skuteczniejsza w kreowaniu rzeczywistości i wypromowaniu Vogue'a jako "jedynej słusznej biblii mody", co jednak nie oznacza, że tak jest. Harper's nie wyszedł z otwartymi rękoma do mediów i wiernie trwa przy początkowej wizji magazynu o modzie. Jest w pewnym sensie "cichym" czasopismem, z którego opinią trzeba się jednak liczyć.

Harper's Bazaar Polska
| Pierwsza sesja okładkowa numeru zerowego |

Drugą część tego tekstu chciałabym poświęcić polskiej edycji Harper's Bazaar. Numer zerowy ukazał się się w październiku 2012 roku i był wysłany do 30 tysięcy potencjalnych przyszłych czytelniczek i osób "z branży" - niestety poczta nawaliła i do mnie nie doszedł (wszystkich, którym także nawaliła poczta zapraszam do obejrzenia filmiku przedstawiającego ten wyjątkowy numer strona po stronie). Tym, co mnie osobiście wtedy zdziwiło, była okładka. Mam wielką słabość do Keiry Knightley, ale użycie sesji przekopiowanej z brytyjskiego wydania, które ukazało się zaledwie dwa miesiące wcześniej, to lekkie nieporozumienie. Harper's Bazaar Polska zmarnowało szansę na polski start (niekoniecznie z duetem Tyszka + Rubik). Keira nijak ma się do naszego kraju, nie jest też topową gwiazdą, więc nie widzę sensu tego chwytu marketingowego. Na szczęście im później, tym lepiej...

Sprzedaż detaliczną rozpoczęto w lutym 2013 roku, a na stołku redaktor naczelnej od samego początku zasiada Joanna Góra. "Stało się faktem, że najstarsze na świecie pismo dla kobiet jest obecne w Polsce" pisze w liście otwierającym najświeższe wydanie. Na okładkę pierwszego numeru trafiła Małgosia Bela (no i to rozumiem!), rok 2014 rozpoczęto sesją z Kasią Smutniak w obiektywie NICO.

| marzec 2013 - Małgosia Bela | październik 2013 - Joanna Kulig | styczeń/luty 2014 - Kasia Smutniak |

Czy powstanie takiego magazynu w Polsce miało sens? 
Oczywiście, że tak. W każdym kiosku półki są zalane czytadełkami, które obrażają swoim poziomem czytelników. "Jak poderwać faceta na wakacjach?", "Psychotest na zaufanie w waszym związku", "Tylko z nami zgubisz 15kg w zaledwie tydzień!". Takie "artykuły" pisane przez zawodowych "dziennikarzy" są już normą. Pamiętam burzę, która przeszła przez fora internetowe, gdy ogłoszono, że na rodzimym rynku pojawi się HB. Już wtedy krytykowano domniemaną (na pewno zbyt wysoką) cenę, brak potencjalnych odbiorców i zbyt słabo rozwiniętą w kraju branżę mody. Tymczasem niedługo minie rok od wydania pierwszego ogólnodostępnego numeru, a gazeta zdaje się świetnie prosperować. 

Jak oceniam nasza edycję?
Zacznijmy od najbardziej prozaicznej sprawy, czyli pieniędzy. Koszt HP to 11,90zł - dużo, mało? Według mnie, umiarkowanie. Za tę cenę dostajemy ponad 150 stron zapełnionych porządnymi tekstami i naprawdę dobrymi zdjęciami. Oczywiście, część materiałów to przedruki, ale i one są zazwyczaj warte uwagi. Szata graficzna jest - powiedziałabym - standardowa, dzięki czemu magazyn sprawia wrażenie przejrzystego. Tak mówi o niej Joanna Góra:

"Fakt, że jesteśmy graficznie identyczni, jak amerykański magazyn, to nie jest zarzut ani krytyka. Dla mnie sens posiadania licencji to nie tylko możliwość używania nazwy, ale przede wszystkim korzystanie z dziedzictwa, dorobku i doświadczeń licencjodawcy, w tym wykorzystywanie nie tylko fenomenalnej bazy zdjęciowej, ale również używanie czcionek i rozwiązań graficznych. Zarzut, że brakuje nam inwencji jest chybiony. Co najmniej 50 procent stron redakcyjnych to materiały, które są zrobione przez nas."

Deficyt na polskojęzyczne magazyny o modzie, filmach, książkach z prawdziwego zdarzenia jest wciąż ogromny, a grono zainteresowanych tym tematem rośnie z dnia na dzień. Polska i Polacy ciągle się zmieniają. Społeczeństwo robi się coraz nowocześniejsze, ale rynek prasy wciąż pozostaje w tyle. Oczywiście mamy parę kultowych tytułów takich jak chociażby "Twój Styl", ale potrzeba czegoś jeszcze. Kultura czytania papierowych gazet wśród młodego pokolenia zanika i widzę to po sobie, moich rówieśnikach. Nie sądzę jednak, by wynikało to z braku potencjału takich magazynów lub zbyt wąskiej grupy odbiorców. Nowe gazety i świeże pomysły z pewnością przyciągnęłyby sporo zainteresowanych. Byłoby szkoda, gdyby za parę(naście) lat papier całkowicie wyszedł z obiegu. Na przerwanie stagnacji prasy trzeba będzie pewnie jeszcze trochę poczekać, ale uważam, że polska edycja Haper's Bazaar jest kolejnym (dużym) krokiem w tym kierunku. 

Mała porcja linków dla chcących więcej:

11 komentarzy:

 1. Nigdy nie interesowałam się modą (zamiłowanie do ładnych ubrań to jeszcze nie ta kategoria), ale czytając Twoje teksty mam ochotę zagłębić się w ten temat - po tym wpisie sięgnąć po Harper's Bazaar i Vogue i zrobić małe porównanie. Ogólnie to trafiłam tutaj w zeszły weekend i bardzo mi się podoba Modowy Maniak. Dobrze się go czyta, potrafisz zainteresować tematem. Poza tym świetnie się ubierasz. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki, mam nadzieję, że nie zawiodę w przyszłości :)

   Usuń
 2. Wow, świetny post, jestem pod wrażeniem. Coś innego, ciekawego! Czekam na więcej takich "inności"

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry post, przeglądam tak dziś blogi modowe i w końcu trafiłam na coś innego! Podoba mi się i ciekawie piszesz. Będę wracać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja przeczytałem dwa wydania magazynu i myśle, że to dopiero raczkowanie. Umieszczanie tłumaczeń zgaranicznych wydan mija się z celem. Zarówno brak promowania polskich marek odzieżowych.
  Polscy fotografowie (nie tylko Tyszka, np.: Łukasz Pukowiec) wykonują sesje zdjeciowe dla zagranicznych wydań, a w HB PL edytoriali autorstwa Polaków jak na lekarstwo....

  http://dominikwiecekphotography.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że raczkowanie, ale mija dopiero pierwszy rok. Polskie marki są, ale więcej jest tych zagranicznych (nikogo przecież nie dziwi, że we włoskich magazynach nie pokazują tylko kolekcji Dolce&Gabbana).

   Bardzo nie lubię słów rzucanych na wiatr, które podcinają nogi fajnym inicjatywom i specjalnie dla wszystkich niedowiarków przejrzałam całe najnowsze wydanie (styczeń/luty) i bilans polskiej realizacji jest taki:

   - na dzień dobry kilkanaście stron "Pożądane w tym miesiącu", "Trendy Bazazr" i "Akcesoria Bazaar" - opracowane przez Maję Naskręcką
   - następnie 4 kartki "Styl Bazaar" zdjęcia + artykuł, autorzy Zuzanna Lewandowska, Magdalena Soszyńska
   - trzy strony "Zawsze Bazaar" opracowane przez Karolinę Gruszecką
   - rozmowa Rafała Sławonia z Jerzym Plichem (+zdjęcie polskiego fotografa)
   - tekst Ilony Rechnio o młodych polskich muzykach
   - recenzja polskiej książki + kilka szybkich pytań do Roberta Kupisza
   - tekst Doroty Chrobak o głośnej "Nimfomance"
   - wywiad z Asą Larsson przeprowadzony przez Agę Kozak
   - znów Rafał Sławoń, tym razem wywiad ze Szczepanem Twardochem (ale taki porządny, 3 strony tekstu)
   - tekst Ilony Rechnio rozpoczynający dział "Uroda Bazaar", a potem dalej kolejne strony redagowane przez nią i Annę Anioł
   - w dziale o włosach wypowiada się Maciej Maniewski
   - SESJE:
   "Powrót do RIvendell" - w całości polska realizacja z ubraniami Paprocki&Brzozowski, Nenukko, Michał Szulc, Sylwia Romaniuk, MMC i bużuterią Takk, Lewanowicz, Wójcicki
   "Apres Ski" zdjęcia: Piotr Porebsky, stylizacja Karolina Gruszecka, produkcja polska (są też nasze marki, ale nie będę znów wypisywać)
   - potem leci 6 stron na wywiad i zdjęcia (autor obu - Sławomir Belina) z Kayah
   - tekst Piotra Zachary o Toto Koopman, a parę stron dalej o Tracey Emin
   - "Podróże Bazaar"
   Sri Lanka - teskt i zdjęcia Emil Marat
   Weekend w Azji - tekst Paulina Stolarek

   Mało? No kurczę, polskie nazwiska to przewaga w tej gazecie. Jest trochę rzeczy wykupionych z licencji, ale to jest absolutnie normalne zjawisko. Jeśli powstało już coś dobrego, a HB ma dostęp do tych materiałów - czemu nie? Powstarzam, ONE NIE STANOWIĄ WIĘKSZOŚCI.

   Ok, kończę. Pozdrawiam :)))

   Usuń
 5. Kupiłam jeden numer - pierwszy, z czystej ciekawości;) Przeczytałam, ale zostaję przy K MAGu, ewentualnie zagranicznych edycjach Vogue w podróży. Oczywiście pismo jest okej, ale jak dla mnie jest takie typowo modowo-zakupowe (chociaż nie znam zagranicznych edycji), nie za bardzo interesują mnie też urodowe artykuły, wolę na przemian z modą czytać o sztuce czy designie. Aktualny numer jednak prawdopodobnie zakupię ze względu na tekst o Nimfomance, którą z resztą oglądałam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, bardzo typowe czasopismo o modzie luksusowej. Też preferuję świeższe tytuły (K MAG świetny), bo są bardziej adresowane do naszego pokolenia i poruszają więcej tematów ogólnokulturowych. Ale w swojej kategorii Harper's i Vogue to liderzy :)

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy post, nie czytałam nigdy wcześniej o historii Harpers Bazaar.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja się jeszcze nie zdecydowałam na polską wersję. Może w końcu jest na to czas.. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam tego magazynu jeszcze, bo jakoś tak szkoda mi czasu na jego czytanie.

  OdpowiedzUsuń

11 komentarzy