25 lip 2011

Biografia Coco ChanelNigdy nie czytałam czyjejś biografii, ale ta jest wyjątkowa. Jeszcze jej nie skończyłam, ale jestem bardzo niecierpliwa i musiałam napisać tego posta już dzisiaj. Książkę kupiłam podczas pobytu w Londynie. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazje do odwiedzenia księgarni w Muzeum Victorii&Alberta, zróbcie to bez wahania! Wszystkie pozycje są bardzo interesujące i pięknie wydane. Jest tam mnóstwo książek o modzie, projektantach, szyciu itd. a każda z nich to mój must have. Sami rozumiecie, że miałam wielki dylemat, bo mogłam wybrać tylko jedną. Siedziałam na podłodze i przeglądałam każdą po kolei z godzinę, ale ostatecznie Coco Chanel napisana przez Justine Picardie wygrała z albumem Kenzo. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że książka jest ilustrowana nieznanymi fotografiami Gabrielle oraz szkicami Karla Lagerfelda (jest niesamowitym rysownikiem!).

Dzisiaj Chanel kojarzona jest z pikowanymi torebkami, tweedowymi żakietami, nićmi pereł i ogólnie luksusem. Ale życie Gabrielle wcale takie nie było. Żeby przetrwać, musiała być silna. Niestety była też samotną kobietą otoczoną przez mściwych, nieprzyjaznych ludzi. Jej związki były bardzo zawiłe, zakochiwała się w niewłaściwych mężczyznach. Była jednak na tyle wytrwała oraz pracowita, by stworzyć jedną z najbardziej znanych marek i stać się legendą. 

Gorąco polecam tę książkę (nie wiem, czy można ją dostać w Polsce, ale zawsze można poszukać na ebay'u i podszkolić angielski ;) ), bo wakacje to idealny czas na czytanie!

zdjęcia i szkice pochodzą z książki


"Coco Chanel. The Legend and the Life"
Justine Picardie
wyd. HarperCollinsPublishers

6 komentarzy:

 1. zaciekawiłaś mnie, chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. cóż,nie znałam Lagerferda jako rysownika, to chyba zaciekawiło mnie najbardziej (uwielbiam go) bo jej styl już od dawna uważam za najdoskonalszy w swoim rodzaju zaś o życiu prywatnym muszę przyznać, nic nie wiem :)
  pozdrawiam, wildblackberry.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawe;)
  fajny blog;)
  zapraszam do nas fashion-ache.blogspot.com

  xx K&M

  OdpowiedzUsuń
 4. Też zmagałam się z dylematem wyboru książki - we włoszech była masa pięknych albumów o modzie, ale zdecydowałam się na coś pośrednio z modą związanego (niestety - ceny powalające). Twój egzemplarz wygląda rewelacyjnie! Ciekawe, czy znajdę go gdzieś w PL :)

  OdpowiedzUsuń
 5. tez mam album o Chanel-grubaśny z pięknymi fot i pozłacanymi stronami-cudo;)
  mogę go oglądać w kółko i zawsze trafię na cos nowego:)
  Zapraszam do mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oglądałam film o COCO CHANEL, domyślam się jednak, że książka jest o wiele lepsza, jak zwykle zresztą.
  Zachęciłaś mnie do poznania jej lepiej.
  Pozdrawiam serdecznie będę obserwować. Bo bardzo fajny blog:)

  OdpowiedzUsuń

6 komentarzy